Automatyka - nowoczesne instalacje elektryczne

Niko Home Control

Dlaczego? Ponieważ nadszedł czas na postęp. Stale zmieniające się technologie oraz obecna era cyfrowa mają silny wpływ na nasze życie i otaczający nas świat. Tradycyjne encyklopedie zostały zastąpione przez Internet i mechanizmy wyszukiwania w trybie online, a twarde dyski zastąpiły szafy z kartotekami. Telefony komókowe wypierają stacjonarne a odtwarzacze zostały zastąpione przez MP3 oraz iPod.

Co zatem stało się z tradycyjną instalacją elektryczną? Ogólna struktura sieci elektrycznych oraz możliwości, jakie oferują pozostały w dużym stopniu niezmienione przez ostatnie 30lat. Jest to bardzo zaskakujące zjawisko, szczególnie jeżeli uwzględnimy ogromne zmiany w naszym sposobie życia oraz komunikacji, których jesteśmy świadkami. Niko uważa że nadszedł czas na zmiany i postęp. W porównaniu z tradycyjną instalacją Niko Home Control oferuje większą wygodę dla użytkownika i oszczędność energi. Niko Home Control został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy chcą sterować każdym urządzeniem funkcjonującym w ich domu.

Z Niko Home Control możesz łatwo sterować oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, lub roletami. Elementy sterujące mogą być tradycyjnymi przyciskami, ale możesz też w łatwy sposób korzystać z centralnego ekranu dotykowego czy swojego smartphone'u do obsługi całej instalacji. Zaprogramowane ustawienia mogą być zmienione w jednej chwili. Oznacza to, że sam decydujesz jak długo pozostanie zapalone światło na korytarzu, kiedy zamkną się rolety i jaka temperatura w salonie będzie wieczorem najbardziej komfortowa. Ponadto, instalacja zmienia się razem z Tobą. Jeśli zostały zainstalowane niezbędne przewody, można zawsze rozbudować instalację o nowe funkcje lub dostosować ją do zmieniającego się stylu życia.

 

Czy jesteś w domu czy w podróży, Niko Home Control daje poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji, ponieważ integruje kilka funkcji takich jak symulacja obecności, czujniki ruchu, alarm antywłamaniowy, przyciski napadowe. Spokojnie możesz wyjechać na wakacje, a dzięki symulacji obecności rolety poruszają się, światła są włączane i wyłączane regularnie, jakby ktoś był w domu! Niko Home Control pozwala także włączać i wyłączać gniazdka z centralnego punktu, co zmniejsza ryzyko pożaru czy przegrzania urządzeń.

Zdalne sterowanie Niko Home Control

Niko wprowadza usługę pozwalającą sterować Niko Home Control przy pomocy smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem 3G, GPRS lub  WiFi. Dotychczas zdalne sterowanie instalacją możliwe było jedynie w obrębie lokalnej sieci WiFi. Nową usługę, dostępną od 1 lipca, będzie można zainstalować dla wszystkich nowych i istniejących instalacji NHC. Zdalne sterowanie znacząco zwiększa komfort użytkowania systemu, podnosi bezpieczeństwo i pozwala zmniejszyć zużycie energii w domu.

Wprowadzenie zewnętrznego sterowania wymaga jedynie dodania bramki Niko Home Control do szafy elektrycznej. Moduł szyny DIN (8U) jest połączony z interface IP kablem Ethernet z konektorem (łacznikiem?) RJ45. Bramka jest zasilana niezależnie i może być zlokalizowana w dowolnym miejscu szafy elektrycznej, co ułatwia rozbudowę istniejących instalacji. W celu utworzenia połączenia internetowego, bramka jest połączona kablem Ethernet z routerem użytkownika. Router nie wymaga dodatkowego programowania. Użytkownik musi się jedynie zarejestrować na stronie Niko.

 

Schematy połączeń

Sterowanie oświetleniem

Każdy dom powinien być należycie oświetlony. Łatwość sterowania całym oświetleniem domu z dogodnego miejsca powinna być trakowana jako konieczność a nie jako przejaw luksusu. Rozwój w obszarze oświetlenia także przyniósł nowe możliwości. Pojawiło się kilka nowych rodzajów źródeł światła a tradycyjne żarówki zaczęły już wychodzić z użycia. Stworzyło to całą paletę nowych możliwości stosowania nastrojowego, kolorowego oraz odpowiednio zaakcentowanego światła w naszych domach. Takie nowe źródła swiatła zużywają ponadto mniej energii niż tradycyjne żarówki. Niko Home Control obsługuje różne źródła światła w sposób przyjazny dla używtkownika oraz umożliwiają szybką i łatwą regulację światła ściemnianego.

Włączanie obwodów świetlnych oraz gniazdek

Każdy styk w module włączającym pozwala na włączenie maksymalnie 16A wówczas gdy obciążenie jest czysto rezystorowe (obciążenie omowe).

Ważne wskazówki:

 • Łączne obciążenie modułu nie może przekraczać 32A
 • Nie wolno podłączać rożnych faz w tym samym module.
 • W przypadku włączania gniazdek należy zastosować bezpiecznik 16A dla obwodu gniazdkowego.

Ściemnianie świateł

Uniwersalny moduł ściemniający - moduł na szyną DIN z dwoma kanałami do ściemniania świateł od 10 do 400VA(przy 45st.C) lub 500VA(przy 35st.C) na kanał. Instalator ustawia rodzaj oświetlenia oraz poziom minimalny za pomocą przełącznika DIP oraz potencjometru znajdującego się z przodu modułu.

Dzięki użyciu modułu ściemniającego użytkownik może ściemniać następujące źródła światła:

 • Żarówki
 • Lampy halogenowe 230V
 • Lampy halogenowe 12V z transformatorem ferromagnetycznym
 • Lampy halogenowe 12V z transformatorem elektronicznym
 • ściemnialne diody LED lub oprawy LED
 • ściemnialne świetlówki energooszczędne (CFLi)

Sterowanie wentylacją

System wentylacyjny pozwoli utrzymać zdrowy klimat w domu i ograniczyć straty energi w porównaniu z tradycyjnym sposobem wentylacji, czyli otwieraniem okien. Niestety nawet systemy wentylacyjne powodują straty energi. W wyniku odprowadzania ciepłego powietrza następuje utrata części mocy grzewczej. W nowych domach przekłada się to na straty cieplne od 20 do 25%. Straty cieplne podczas wentylacji i zużycie energii to niektóre z głównych przyczyn dla których warto wybrać inteligentne sterowanie wentylacją. Dzięki temu dom będzie wentylowany tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, bez strat energetycznych.

Niko Home Control zawiera moduł wentylacyjny przeznaczony do montażu w rozdzielni elektrycznej, który przejmuje funkcje trzyobwodowego przełącznika (w tradycyjnej instalacji) i steruje systemem wentylacyjnym. Jednostka wentylacyjna może być obsługiwana za pomocą sterowania dwu- lub trójprzewodowego.

 • W przypadku dwuprzewodowego sterowania podłączony jest wspólny zacisk (z jednostki wentylacyjnej) oraz dwa przewody sterownika. Jeśli nie zostanie wybrany żaden przewód sterownika, system wentylacyjny będzie działał na najniższym ustawieniu.
 • W przypadku trójprzewodowego sterowania podłączony jest wspólny zacisk (z jednostki wentylacyjnej) oraz trzy przewody sterownika. Każdy przewód sterownika reprezentuje określone ustawienie.

Sterowanie silnikiem rolet, markiz i zasłon

W obecnych czasach wiele domów wyposażonych jest w sterowane silnikiem rolety, markizy lub zasłony. Nocą rolety zapewniają ochronę i poczucie bezpieczeństwa, w dzień zaś chronią przed nadmiernym światłem słonecznym. Markizy pomagają zachować komfortową temperwturę w domu i ograniczają ostre światło słoneczne. Te funkcje są przydatne, lecz wymagają osobistego zaangażowania. Niko Home Control umożliwia zamykanie rolet automatycznie w nocy, gdy domowników nie ma w domu lub opuszczanie markiz automatycznie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

 

Sterowanie żaluzjami weneckimi i żaluzjami pionowymi

Żaluzje weneckie i żaluzje pionowe zapewniają przywatność i chronią przed nadmiernym światłem słonecznym. Niko Home Control podwyższa komfort sterowania tymi żaluzjami. Obsługa żaluzji odbywa się automatycznie, nawet wtedy gdy w domu nie ma nikogo. To efektywnie wykorzystujące energię rozwiązanie zapewnia utrzymanie temperatury w domu na odpowiednim poziomie.

Silnik do obsługi żaluzji weneckich oraz pionowych

Żaluzjami weneckimi i pionowymi steruje silnik o napięciu 230Vac lub 24Vdc. Przy napięciu 230Vac silnik działa w taki sam sposób, jak przy obsłudze rolet. Przy napięciu 24Vdc dla każdej rolety weneckiej lub pionowej wymagane są dwa przekaźniki.

Regulacja położenia żaluzji weneckich i pionowych

Można obracać lub przechylać żaluzje weneckie lub pionowe do kilku różnych położeń, tak by wpuszczać lub zatrzymać odpowiednią ilość wpadającego światła.

2 tryby działania żaluzji weneckich i pionowych:

 • sterowanie impulsowe zapewniające skrócony czas przechylania lub obracania.
 • standardowe sterowanie żaluzjami z dłuższym czasem przechylania lub obracania.

Tryb działania ustawia się za pomocą oprogramowania. Moduł silnika jest w stanie generować bardzo krótkie impulsy (min. 40ms) by zapewnić dokładne sterowanie.

 

Bezpieczeństwo

Domownik czuje się bezpiecznie i pewnie w swoim domu. Musi się jednak liczyć z wystąpieniem nieprzewidzianych sytuacji. dzieje się tak w razie pożaru, gdy ważne jest jak najszybsze wydostanie się z domu lub po wtargnieciu intruza na teran posesji. W takich sytuacjach odzyskanie poczucia bezpieczeństwa może okazać się trudne. Niko Home Control pozwala domownikom zachować poczucie bezpieczeństwa bez doświadczenia wspomnianych sytuacji.

Do czyfrowego modułu czujników o wejściach beznapięciowych podłączane są maksymalnie trzy czujniki za pomocą styku NO lub wyjścia tranzystorowego NPN. Moduł ma wspólny zacisk, do którego podłączana jest masa czujników.

Zawsze należy używać czujników odpowiedzialnych do zastosowań z bezpiecznym bardzo niskim napięciem (SELV).

 • Każdy czujnikzasilany napięciem SELV (np.24Vdc) jest odpowiedni.
 • Jeśli czujnik jest zasilany napieciem 230Vac, powinien mieć galwaniczne izolowane wyjście (SELV) lub należy użyć przekaźnika pośredniego.

 

 

 /files/images/Rozwiazania/nowoczesne/modul_rozdzielacza.jpg

 

Monitorowanie zużycia energi elektrycznej

Oszczędzanie energi w domu staje się coraz bardziej istotne, chociaż nie zawsze jest łatwe do wykonania. Szczególnie dlatego, iż energia jest czymś czego nie widzimy. Wiele osób nie ma pojęcia, jaką ilość energi jest zużywana codziennie w ich gospodarstwach domowych. Uświadamiają sobie ten fakt dopiero w chwili otrzymania nowego rachunku za energię elektryczną.

Możliwe jest także wykonanie pomiaru zużycia w obwodach specjalnych. Należy zainstalować wymaganą liczbę modułów pomiarowych zaraz po uzyskaniu informacji, które obwody wymagają pomiaru. W jednym segmencie można dokonywać pomiaru maksymalnir 20 obwodów.

 

Pomiar zużycia gazu i wody

 • Należy zastosować miernik z wyjściem impulsowym.
 • Należy połączyć wyjście miernika z licznikiem impulsów. Maksymalnie można użyć trzech mierników na jeden licznik impulsów.
 • Należy wprowadzić współczynnik skali oraj jednostkę miary impulsów do oprogramowania konfiguracyjnego (np.1 impuls = 10 litrów)

Niko Home Control może monitorować zużycie gazu i wody tylko za pomocą miernika który dostarcza danych wyjściowych w postaci impulsów.

 

Pomiar zużycia oraz produkcji energii

Niko Home Control Dokonuje pomiaru prądu oraz napięcia elektrycznego. Istnieje możliwość dokładnego ustalenia wysokości zużycia energii w domu. Moduł pomiarowy jest zatem wyposażony w miernik cęgowy do rejestracji przepływu prądu elektrycznego oraz w zaciski połączeniowe do pomiaru napięcia.

 

 

Sterowanie ogrzewaniem

Salon jest użytkowany w innych porach dnia niż kuchnia czy łazienka. Dzieci korzystają ze swoich sypialni jako miejsca zabaw lub nauki po szkole, tak więc nie każde pomieszczenie w domu wymaga ogrzewania w tym samym czasie. Niko Home Control oferuje wygodne i energooszczędne rozwiązanie.

Ogrzewanie strefowe za pomocą systemu hydraulicznego (z gorącą wodą)

W jaki sposób Niko Home Control zapewnia ogrzewanie strefowe?

Nowoczesne piece grzewcze są wyposażone w kilka inteligentnychsterowników służących do ustawiania krzywej grzewczej, w której pod uwagę brana jest temperatura otoczenia, praca pompy po zakończeniu procesu ogrzewania itd. Niko Home Control nie ma na celu zmiany tych funkcji. Producenci systemów centralnego ogrzewania wiedzą co jest najlepsze dla ich produktów i w jaki sposób określone funkcje powinny być sterowane.

Niko Home Control Reguluje dostarczaniem ciepła do każdej strefy i powiadamia kocioł gdy w jednej lub kilku strefach potrzeba więcej ciepła. Jest to możliwe w nowoczesnych kotłch dzięki wykorzystaniu specjalnie do tego przeznaczonego wejścia stykowego.

W jaki sposób Niko Home Control dostosowuje temperaturę w wszystkich strefach?

Termostat Niko Home Control określa, czy dane pomieszczenie wymaga ogrzania czy chłodzenia. Elektrozawór reguluje ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia. Zawór ten montuje się na rozgałęźniku lub grzejniku. Najczęściej stosowane są elektrozawory "wł./wył." z napięciem sterującym (230V) lub niskim napięciem (24V lub 12V). Po włączeniu elektrozaworu jego praca rozpoczyna się po 30-40 sekundach. po ok. 2-3 minutach elektrozawór będzie całkowicie otwarty lub zamknięty. Moduł ogrzewania lub chłodzenia Niko Home Control uwzględnia czas reakcji elektrozaworu i dalszą pracę systemu ogrzewania po osiągnięciu żądanej temperatury.

 

Podłączenie systemu grzewczego do modułu ogrzewania Niko Home Control

2 opcje:

1) Moduł ogrzewania steruje piecem grzewczym wtedy gdy jest to konieczne

Piec grzewczy można sterować nie tylko używając jego własnego termostatu, lecz również specjalnie do tego przystosowanego wejścia stykowego. Wystarczy podłączyć styk HC instalacji Niko Home Control do tego wejścia stykowego.

Gdy potrzeba więcej ciepła styk HC instalacji Niko Home Control zamyka się. Jest to informacja dla kotła że woda wymaga podgrzania. Otwarcie się styku jest informacją dla kotła, ż podgrzanie nie jest już potrzebne. Kocioł zainicjuje wtedy własną procedurę zamknięcia, obejmującą uruchomienie pompy na kilka minut w celu zmniejszenia ciepła na kotle. Piec grzewczy zachowuje swoją modularną moc, ponieważ kocioł reguluje temperaturę wody na podstawie temperatury zewnętrznej i temperatury wody.

2) Niko Home Control steruje pompą cyrkulacyjną w układach ze zbiornikiem gorącej wody

W takich systemach kocioł lub pompa z gorącą wodą utrzymuje żądaną temperaturę wody. Niko Home Control steruje cyrkulacją wody ilekroć potrzebne jest ogrzanie w jednej lub kilku strefach.

Jednostka ogrzewania zachowuje swoją modularną moc, ponieważ kocioł reguluję temperaturę wody na podstawie temperatury zewnęętrznej i temperatury wody w zbiorniku gorącej wody. Jeśli w miesiącach letnich ogrzewanie nie jest potrzebne,wystarczy na przykład wyłączyć zbiornik gorącej wody, ponieważ nie ma konieczności, by przez cały czas utrzymywał wysoką temperaturę wody.

 

 

  Ograniczenia

 

Okablowanie

Okablowanie wewnątrz rozdzielni elektrycznej jest zredukowane do minimum, ponieważ wszystkie moduły w jednym rzędzie są połączone za pomocąkonektora międzymodułowego, który dostarcza zasilanie oraz zapewnia komunikację z magistralą. Należy jedynie podłączyć kolejne rzędy za pomocą złącza szyny do czterech przewodów magistrali oraz zasilania.

Dwuprzewodowy kabel magistrali zasila elementy sterujące poza rozdzielnią elektryczną. Elementy sterujące są łączone w dowolnej topologii, co oznacza że instalator nie jest związany stałym schematem. Wszystkie moduły sterujące można szybko i łatwo połączyć dzięki niepolaryzowanemu okablowaniu magistrali. Należy jedynie połączyć dwa przewody w zaciskach bez ryzyka błędnego połączenia

 

 

Niko jest belgijską firmą z siedzibą w Sint-Niklaas. Tu znajdują się zakłady produkcyjne, dział badań i rozwoju, a także dział sprzedaży i obsługi klienta. Drugi zakład produkcyjny znajduje się w Wijnegem. Niko sprzedaje swoje rozwiązania w całej Europie. Za pośrednictwem sieci dystrybutorów na świecie Niko oferuje swoje produkty również na rynku międzynarodowym. Dzięki oddziałom krajowym i zagranicznym Niko ma w ofercie ponad 5000 produktów i rozwiązań w zakresie materiałów łączeniowych, domofonów, sterowania oświetleniem i systemów automatyki domowej. Produkty są przeznaczone do użytku domowego, jak również do zastosowań profesjonalnych.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.