Dźwiękowy system ostrzegania

Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze (ang. Voice Alarm Systems, Voice Evacuation Systems) - specjalistyczne systemy nagłośnieniowe służące przeprowadzaniu ewakuacji z miejsc zagrożonych lub objętych pożarem.

Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze to element ochrony przeciwpożarowej budynków. Ich celem jest ułatwienie ewakuacji ludzi z budynków, w których wykryto pożar. Funkcje te realizują dzięki automatycznym komunikatom zapisanym w pamięci urządzeń wchodzących w skład systemu, a także dzięki obecnym w nich mikrofonom. Te zaś dają możliwość nadawania komunikatów przez obsługę obiektu, w którym system jest zainstalowany lub przez przybyłą na miejsce straż pożarną.

W zależności od rodzaju budynku są elementem obowiązkowym lub ich instalacja jest uzależniona od indywidualnych potrzeb inwestora. Kwestię tą reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07-06-2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 Nr 109 poz. 719), które określa rodzaje budynków, w których stosowanie systemów DSO jest obowiązkowe.

Systemy DSO tworzone są w taki sposób, aby zapewnić ich maksymalną niezawodność. Odpowiednie przepisy określają obowiązkowy monitoring podzespołów systemu, takich jak kontrolery, wzmacniacze, mikrofony strażaka czy linie głośnikowe oraz ich trwałość w warunkach pożaru. Aby system nagłośnieniowy mógł być zakwalifikowany jako system DSO musi przejść proces certyfikacji, aby potwierdzić zgodność z normami dotyczącymi DSO oraz pokrewnymi (np. EN54-16:2008, EN54-4, EN54-24) oraz uzyskać świadectwo dopuszczenia (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego z 27-04-2010 (Dz.U. 2010 Nr 85 poz. 553).

Oprócz funkcji ewakuacyjnych systemy te na co dzień mogą pełnić funkcje komercyjnego nagłośnienia w obiektach, w których są zainstalowane - mogą więc pełnić funkcje systemów Public Address. Są więc rozwiązaniem uniwersalnym, zarówno podwyższającym bezpieczeństwo obiektu w rzadkich sytuacjach zagrożenia, jak i zapewniającym dodatkową funkcjonalność podczas zwykłej eksploatacji obiektu.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.