System telewizji przemysłowej analogowy czy IP

 

Jaki monitoring wybrać to pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych systemem nadzoru wideo. Coraz więcej firm oraz właścicieli domów decyduje się na instalację lokalnego systemu monitoringu cctv. Największym zainteresowaniem z powodu niskich cen poszczególnych elementów systemu nadal cieszą się systemy analogowe, korzystające z kamer cctv oraz cyfrowych rejestratorów.

Czy systemy te są gorsze od systemów IP ?

Nie ma jednej odpowiedzi, która odpowiedziałaby na wszystkie tzw. za i przeciw. Oba systemy analogowy i cyfrowy mają swoje zalety ale też i wady. Oczywiście jeśli pomyślimy tylko o aspekcie rozdzielczości i jakości obrazu oraz możliwości bezpośredniego podłączenia do komputera to systemy IP górują nad zwykłymi kamerami analogowymi. Jednakże ich podłączenie i konfiguracja mogą być trudniejsze. Wykonanie bardziej rozległych systemów sieciowych, do których podłączamy kamery IP wymaga wiedzy i może być trudniejsze w konfiguracji. Same kamery też trudniej się uruchamia trzeba je odnaleźć w sieci lokalnej nadać odpowiedni adres IP i skonfigurować. Nie jest wymagana wiedza wysokospecjalistyczna ale podstawy systemów sieciowych i zasady ich działania są przydatne. Kamerę analogową podłączamy i powinna działać. Powoli na rynku pojawiają się systemy IP samokonfigurowalne. Podłączamy kamery do sieci i system (rejestrator) sam je wykrywa i wykonuje podstawową konfigurację.

W chwili obecnej przyszłość jest przed systemami IP. Systemy analogowe osiągnęły już kres swoich możliwości jeżeli chodzi o rozdzielczość obrazu i nie da się tu już wiele uzyskać, ze względu na obowiązujący standard. Systemy IP dopiero się rozwijają wobec czego istnieją pewne problemy wieku dziecięcego np. nie każda kamera będzie współpracowała z danym rejestratorem. Pomimo prób zorganizowania ogólnego standardu ONVIF dla kamer i systemów IP nie wszystko jeszcze jest dopracowane do końca. Aby wyeliminować ewentualne problemy zaleca się więc stosowanie urządzeń jednego producenta.

Największą choć nie jedyną zaletą kamer IP jest ich dużo większa rozdzielczość niż systemów analogowych, Aby uzmysłowić różnice pomiędzy kamerami najlepiej posłużyć się przykładami.

Porównanie rozdzielczości kamer 

 

Co jeśli będziemy obserwować takie same obszary przy pomocy różnych kamer pokazuje zdjęcie poniżej:

Porównanie jakości obrazu kamery 2Mpx i analogowej 

Po lewej stronie pokazany jest obraz z kamery o rozdzielczości 2Mpx. Po prawej obraz z jakością kamery analogowej PAL - D1(720x576). Jak widać po powiększeniu tablic rejestracyjnych na obrazie o wyższej rozdzielczości widać dokładnie numery samochodu stojącego blisko i bez problemu da się też odczytać numery samochodu stojącego dalej. Na obrazie z kamery analogowej z pewnym prawdopodobieństwem da się określić jaki jest numer samochodu stojącego najbliżej lecz 100% pewności nie ma. Numery rejestracyjne samochodu stojącego dalej są kompletnie nieczytelne.

Najłatwiej główne cechy obu systemów można porównać w zestawieniu poniżej :

  System analogowy System IP
Opis systemu Standardowe rozwiązanie obejmujące system nagrywania telewizji przemysłowej, składający się z monitorów, kamer i bezpośrednio podłączonych rejestratorów. Ilość elementów systemu jest ograniczona do ilości dostępnych wejść i wyjść. W przeciwieństwie do systemu analogowego liczba elementów składowych systemu jest nieograniczona. Wykorzystanie sieci IP umożliwia integrację z innymi systemami, takimi jak system kontroli dostępu czy wykrywania włamań, jak również opcję zdalnego monitorowania dodatkowych lokalizacji.
Przyszłość systemów Systemy analogowe to szeroko wykorzystywane rozwiązania, co znacznie ułatwia monitorowanie i konfigurację. Ponieważ system analogowy to rozwiązanie "dojrzałe", wszelki przyszły rozwój zapewne będzie koncentrować się wokół wprowadzania usprawnień zamiast tworzenia całkowicie nowych technologii. Ze względu na otwarty aspekt technologii IP w porównaniu do technologii wykorzystywanych w systemach analogowych składniki IP mogą osiągnąć znacznie większą funkcjonalność oraz wyższą rozdzielczość, a co za tym idzie, wyższą jakość obrazu.
Rozdzielczość Maksymalnie 625 linii. Standard nagrywania na rejestratorach to max D1 czyli 720x576 pikseli co daje rozdzielczość ok 0,4 Mpx Wiele opcji od VGA(640x480) przez 1,3Mpx czy  Full HD(1920x1080 - 2Mpx) do kilkudziesięciu megapikseli.
Ilość klatek 25 klatek (PAL) / 30 klatek (NTSC).  
Obraz przesyłany jest z przeplotem
50 ramek=25 klatek.  każda ramka to połowa obrazu  składajaca sie z linii parzystych bądź nieparzystych. Ponieważ ramki są przesunięte w czasie o 1/50sek. powstaje  problem przy rejestracji pełnych klatek. obrazy o dużej dynamice mogą być rozmyte. Powstaje charakterystyczny grzebień który usuwany jest za pomocą specjalnych filtrów - pogarsza to jakość obrazu.
Wiele opcji. Obraz przesyłany jest skompresowany i składa się z całych klatek więc nie ma problemu przeplotu, choć obrazy o dużej dynamice też mogą się rozmyć ale wynika to z kwesti czasu "otwarcia migawki" czyli czasu naświetlania przetwornika - ten problem też dotyczy kamer analagowych, aparatów cyfrowych itd. i wynika z czułości przetwornika oraz warunków oświetlenia.
Opóźnienie danych Praktycznie brak. Tak, zależnie od przepustowości, środowiska sieciowego i innych elementów systemu pracujących w tej samej sieci.