Telewizja przemysłowa

Analog czy IP??

Główna i zasadnicza różnica między tymi dwiema kamerami to rozdzielczość obrazu, widać to przy odtwarzanym obrazie, jak i jakości nagrywania. Podstawową rozdzielczością kamer analogowych jest 700 linii w pionie. Widać tutaj jeszcze stary typ miary jakości nagranego obrazu, gdyż w kamerach IP ta rozdzielczość wynosi np. 1600x1200 Mpix.

To tylko przykład jak to wygląda w rzeczywistości?? Obraz jest pixelowy, widać kwadraciki połączone ze sobą i brak dobrych kontur obrazu,przekłada się to na wadliwą widoczność danego obrazu w dzień jak i w nocy. Taką typową kamerę analogową opcjonalnie można zastosować w miejscu, gdzie powinna albo odstraszyć potencjalnego złodzieja, albo w miejscu gdzie nie ma zbyt wielkiego ruchu. Przy przybliżeniu do danego obiektu, obraz kamery analogowej straci na jakości, nie da się przeczytać napisów, a ekran staje się rozmazany. Widać to dopiero przy jakimś wypadku, kradzieży czy włamaniu. Wtedy gdy jest pilna potrzeba rozpoznania twarzy, lub tablic rejestracyjnych.

  Możliwości kamer IP są mniej ograniczone, a zastosowanie jest ogromne. Przykładem ich zastosowania jest miejsce w banku, czy kasynie, wszędzie tam gdzie jest potrzebne zapisywanie wielu klatek na sekundę. Obraz jest jaśniejszy, kontury widać wyraźnie, kolory są przyjemne dla oczy i najważniejsze rozpoznawanie postur ludzi i twarzy. Wiadomo cena jest ich wyższa, tylko czy tym można się jedynie sugerować? W kasynie jest ważna jakość obrazu by rozpoznać oszusta, ponieważ przy zwolnionym tempie musi być widoczna szkoda wyrządzona firmie przez użytkownika. Jeżeli tego nie widać jaki one mają sens? Rejestratory kamer IP mają już inną specyfikację niż zwyczajnych kamer. Muszą być oneszybsze, ponieważ dany obrazy cyfrowy potrzebuje większa moc obliczeniowa do przetworzenia go w przetworniku i zapisaniu na dysku.

 

  Każdy z produktów ma swoje wady i zalety. Jeden jest bardzo tani o jakości obrazu podrzędnym a drugi jest dość drogi o jakości obrazu nie przeciętnie dobrym. Tylko pytanie do czego nam te kamery będą służyły, jak widać nie można dać kamery analogowej do banku w którym trzeba odczytywać numery seryjne banknotów, a z drugiego modelu nie opłaca się budować systemu zabezpieczeń w miejscu gdzie to nie jest wymagane. Kamery IP  są wystarczające dla każdego użytkownika ceniącego sobie bezpieczeństwo. Kamery analogowe są w dalszej mierze wypierane przez cyfrowy obraz płynący przez łącze Ethernet, będzie tak nadal, bo możliwości rozwojowe analogów już się kończą, a cyfrowych jeszcze będą trwały długo.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.